İlginç

Kimyasal Elementler Özellikleri

Kimyasal Elementler Özellikleri


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kimyasal sembol dahil elementlerin kimyasal ve diğer özelliklerinin tablosu aşağıda verilmiştir.

Elementlerin kimyasal özelliklerinin şeması ayrıca atom numarası, atom ağırlığı, özgül ağırlık ve benzerlerinin ayrıntılarını da sağlar.

Bazı elemanlar kararlı değildir ve çok kısa bir yarı ömre sahiptir. Bu elementler için atom ağırlığı parantez içinde verilmiştir.

Halihazırda 118 element tanımlanmıştır, bunlardan ilk 94'ü Dünya'da doğal olarak meydana gelir ve geri kalan 24'ü sentetik olarak yaratılmıştır.

Kimyasal Elementlerin Özellikleri ve Sembolleri Tablosu
İsimKimyasal SembolAtomik numaraAtom ağırlığıSpesifik yer çekimi
(Katı)
Erime Noktası ° CKaynama Noktası ° C
AktinyumAC89(227)
AlüminyumAl1326.9822.7
AmerikumAm95(243)
AntimonSb51121.756.67
ArgonAr1839.9481.784
ArsenikGibi3379.9225.73
AstatinŞurada:85(210)
BaryumBa56137.343.8
BerkeliumBk97(249)
BerilyumOl49.0121.84
BizmutBi83208.989.80
BorB510.8112.45
BromBr3579.9043.19
KadmiyumCD48112.408.64
SezyumCs55132.911.903
KalsiyumCA2040.081.55
KaliforniyumCf98(251)
Karbon (grafit olarak)C612.0112.13
SeryumCe58140.126.78
KlorCl1735.453
KromCr2451.996
KobaltCo2758.933
BakırCu2963.5468.94
CuriumSantimetre96(247)
DyprosiumDy66162.50
EinsteinyumEs99(254)
ErbiyumEr68162.264.8
EuropeumAB63151.96
FermiyumFm100(253)
FlorF918.9981.14
FransiyumFr87(223)
GadolinyumGd64157.255.9
GalyumGa3169.725.9
GermanyumGe3272.595.36
AltınAu79196.9719.5
HafniyumHf72178.4913.07
HelyumO24.0030.178
HolmiyumHo67164.93
HidrojenH11.0080.076
İndiyumİçinde49114.827.42
İyotben53126.904.89
İridyumIr77192.222.42
DemirFe2655.8477.85
KriptonKr3683.803.708
LantanLa57138.916.16
LawrentiumLw103(257)
Öncülük etmekPb82207.1911.4
LityumLi336.9390.59
Luteciumlu71174.97
MagnezyumMg1224.3121.74
ManganezMn2554.9387.39
MendeleviumMd101(256)
MerkürHg80200.5914.19
MolibdenPzt4295.9410.0
NeodimyumNd60144.247.05
NeonNe1020.1830.90
NeptunyumNp93(237)
NikelNi2858.718.9
NiyobyumNb4192.9068.5
AzotN714.0071.027
NobeliumHayır102(254)
Osmiyumİşletim sistemi76190.222.48
OksijenÖ815.9991.426
PaladyumPd46106.411.9
FosforP1530.9741.83
PlatinPt78195.0922.5
PlütonyumPu94(242)
PolonyumPo84(210)
PotasyumK1939.1020.859
PraseodimPr59140.916.6
PrometyumPm61(147)
ProtaktinyumBaba91(231)
RadyumRa88(226)
RadonRn86(222)
RenyumYeniden75186.2
RodyumRh45102.9112.1
RubidyumRb3785.571.525
RutenyumRu44101.0712.26
SamaryumSm62150.357.7
SkandiyumSc2146.956
SelenyumSe3478.964.8
SilikonSi1428.0862.49
GümüşAg47107.8710.47
SodyumNa1122.990.972
StronsiyumSr3887.622.54
Kükürt (amorf)S1632.0642.1
TantalTa73180.9516.6
TeknesyumTc43(99)
TellürTe52127.66.24
TerbiyumTb65158.92
TalyumTl81204.3711.85
ToryumTh9023212.16
TülyumTm69168.93
TenekeSn50118.697.3
TitanyumTi2247.905.17
TungstenW74183.8519.3
VanadyumV2350.946.0
XenonXe54131.35,85
İterbiyumYb70173.045.5
İtriyumY3988.914.57
ÇinkoZn3065.377.1
ZirkonyumZr4091.226.53

Grafikte Atom ağırlıkları için parantez kullanıldığında, bu onların kararsız öğeler olduğunu gösterir.


Videoyu izle: 11. Sınıf Kimya. Elementlerin Özellikleri ve Yükseltgenme Basamakları (Mayıs Ayı 2022).